نصب دکل مهاری

دکل های مهاری یکی از انواع دکل است که عرض آن در تمام طول دکل به یک اندازه می باشد و تغییر نمی کند و توسط سیم های مهار نگه داری و مهار می شود. این دکل ها برای نصب، نیاز به فضای زیادی دارند، از مزیت های این دکل ها می توان به مقرون به صرفه بودن و سرعت نصب بالای آن اشاره کرد.

بدنه این نوع دکل از لوله و میلگرد یا نبشی تشکیل شده است. که توسط سیم مهار به زمین و یک جای مستحکم وصل شده است. با این روش،ایستایی دکل تامین میشود. شرکت ROHN کانادا برای نخستین بار این نوع دکل را طراحی و تولید نمود. از ویژگی ها و مزیت دکلهای مهاری نسبت به دکل های مخابراتی، قیمت نسبتا پایین، نصب آسان و وزن کم می باشد. و اما ضعف این نوع دکل این است که فضای نسبتا زیادی را برای نصب مهارها در بر میگیرد. اما به خاطر مزیت های آن اگر محیط شهری، فضای کافی را داشته باشد میتوان این دکل ها را بر روی ساختمان ها به آسانی نصب نمود.

دکل های مهاری سری G

یکی از انواع این دکل، سری G می باشد. سکشن های این نوع دکل ها با جوش CO2 توسط لوله و میلگرد ساخته می شود. اندازه این سکشن ها حدود ۳ متر می باشد. دکل های مهاری سری G متناسب با ارتفاع و بارگذرای دکل، از لوله ۳ با ضخامت ۲ میلیمتر و میلگرد ساده سایز ۸ یا ۱۰ ساخته می شود.

با توجه به ابعاد و نوع ساخت، دکل های مهاری سری G شامل موارد زیر است  :

دکل های مهاری G25

دکل های مهاری G35

دکل مهاری G35 میلگرد ۸ : تا ارتفاع ۱۵ متر قابل نصب می باشد.

دکلهای مهاری G35 میلگرد ۱۰ : تا ارتفاع ۳۰ متر قابل نصب می باشد.

دکل های مهاری G45

دکلهای مهاری G45 : تا ارتفاع ۴۵ متر قابل نصب می باشد.

دکلهای مهاری G45 چهار وجهی : تا ارتفاع ۶۰ متر قابل نصب می باشد.

دکل های مهاری G55

دکلهای مهاری G55 لوله میلگرد : تا ارتفاع ۹۰ متر قابل نصب می باشد.

دکلهای مهاری G55 لوله نبشی : تا ارتفاع ۹۰ متر قابل نصب می باشد.

دکل های مهاری G65

دکلهای مهاری G65 لوله میلگرد : تا ارتفاع ۱۲۰ متر قابل نصب می باشد.

دکلهای مهاری G65 لوله نبشی : تا ارتفاع ۱۲۰ متر قابل نصب می باشد.

دکل های مهاری G80

دکلهای مهاری G80 لوله میلگرد : تا ارتفاع ۱۴۰ متر قابل نصب می باشد.

دکلهای مهاری G80 لوله نبشی : تا ارتفاع ۱۴۰ متر قابل نصب می باشد.

ویژگی های دکل مهاری

این نوع دکل ها برای نصب آنتن بیسیم – آنتن های اینترنتی – آنتن های وایرلس – دیش های کوچک مناسب می باشد. زیرا این نوع دکلهای مهاری برای بارگذاری های سبک ساخته و طراحی شده است و به دلیل وزن بسیار کم قابلیت نصب بر روی انواع سازه های فلزی و بتنی مانند سوله ها و ساختمان ها را دارد. قیمت این نوع دکل نسبت به سایر دکل ها بسیار ارزان تر می باشد. و نصب آن به سرعت و در کوتاه تربن زمان انجام می شود.

با توجه به سرعت باد محل نصب، بارگذاری و ارتفاع، این نوع از دکل ها با قاعده های مثلثی و مربعی و توسط لوله و میلگرد یا نبشی ساخته می شوند.

عددی که مقابل G قرار دارد اندازه قاعده دکل را نشان می دهد. مثلا در دکل های مهاری  G25 اندازه قاعده ۲۵ سانتی متر می باشد. در انواع دیگر آن، مانند دکل های خود ایستا برای جلوگیری از زنگ زدگی وخوردگی از پوشش گالوانیزه گرم استفاده می شود.

اجزای دکلهای مهاری

گوشواره:
جهت افزایش شعاع خم سیم مهاری و عدم اتصال مستقیم ان به انکرراد استفاده میشود و باعث افزایش طول عمر سیم مهار می گردد و از آسیب رسیدن به سیم مهار در محل اتصال سیم مهار جلوگیری می کند.

کرپی:
برای نصب کرپی، سیم مهار خم خورده و اورلپ به طول
۵۰ سانتی متر برای آن در نظر گرفته می شود سپس سیم مهار در این فاصله به وسیله ۲ یا ۳ کرپی به خودش متصل و محکم می شود. کرپی ها باید طبق تصویر زیر و به روش صحیح به طوری که هرسه در یک جهت باشند نصب شوند.

سیم مهار:
جهت حفظ پایداری این نوع از دکل ها در هنگام وزش باد از سیم مهار استفاده می شود، سیم مهارها از جنس فولاد پرمقاومت است که مقاومتش حدود
۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشند و مدل های بافته شده ی آن در سایز های ۶ تا ۱۶ موجود می باشد. جهت دکل های عادی با ظرفیت های کم سیم های مهاری در سایز های ۶ تا ۸ پاسخگوی طراحی هستند.

نکته قابل توجه در خصوص سیم های مهار کشش اولیه معادل ۱۰درصد مقاومت ان است که در هنگام نصب باید به ان توجه شود.

. سکشن:
سکشن های این دکل ها از لوله, میلگرد و پیچ تشکیل شده اند و میلگرد های دکلهای مهاری از نوع بدون آج ساده اند. ارتفاع هر سکشن در این نوع از دکل ها سه متر می باشد. ضخامت لوله و میلگرد ها بنا به ارتفاع دکل متغیر است اما بعنوان یک طرح کلی لوله سایز ۳۲ و میلگرد سایز ۱۰ میتواند پاسخگوی نیازهای سازه ای باشند. اتصال لوله و میلگرد دکل های مهاری توسط جوشco2 انجام می شود.

۲.انکرراد:
انکرراد ها جهت اتصال سیم های مهار به فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرند، سایز انکرراد ها بنا به تعداد سیم های مهاری تغییر میکند. جهت عدم خوردگی انکرراد ها نیز از گالوانیزه گرم بهره گرفته می شود.

۳.انکربولت:
جهت اتصال این دکل ها به فونداسیون از انکر بولت استفاده می شود، تعداد انکربولت ها بر اساس ارتفاع و وزن دکل از ۱ تا ۳ عدد متغیر است. در انکربولت نیز گالوانیزه شدن قسمت های بیرون زده الزامیست.

شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر برای خرید و اجرای این نوع از دکل ها، با شرکت امین موج پویا و با شماره تلفن 66594930-021 تماس بگیرید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 16 =